Numen torna a la seua cita anual amb la cultura de les Terres de l’Ebre, una cultura de premi. L’acte tindrà lloc este diumenge, 2 de febrer, al teatre auditori Felip Pedrell de Tortosa. Com l’any passat, no tindrà el format d’una gala o d’una entrega de premis, sinó que serà la representació de l’espectacle ‘Numen, veus d’Ilercavònia’, realitzat per Valer Gisbert, amb teatre, música, poesia, imatge i dansa. Un homenatge a les persones i entitats culturals de l’Ebre que han rebut premis i reconeixements durant l’any anterior, en camps diversos com la literatura, la fotografia, la pintura, la comunicació, el cinema, o la música, amb l’objectiu de posar en valor la quantitat i la qualitat de la gent que treballa per la cultura al territori.
L’acte està organitzat per l’Ajuntament de Tortosa, Òmnium Cultural de les Terres de l’Ebre, i el col·lectiu diLLUMs d’arts al Forn, amb la col·laboració dels serveis territorials de Cultura, el Campus Extens de la URV a Tortosa, l’Escola Municipal de Teatre de Tortosa, el grup CREA i el Forn de la Canonja. A l’espectacle de l’any passat, Numen era la musa de qualsevol disciplina, la mateixa que converteix els somnis en realitat i obre canals de llum i inspiració en les persones, que dorm al fons de l’Ebre i que desperta per desvetllar somnis d’art.
Enguany, Numen gira al voltant d’un autor/a teatral que ha d’escriure una obra que es presentarà al mateix teatre auditori. “Serem testimonis, en directe, del procés creatiu, dalt de l’escenari, de la materialització de les diverses facetes del seu món interior, de les emocions, de les vivències i, sobretot, de la seva relació amb sa mare, i de les motivacions que l’han dut a escriure”, han explicat des de l’orgganització.
El repartiment de l’obra està format per Marta Viladrich (dansa, teatre i rapsòdia); Enric Panisello (música i cant); Maria Cinta Villamón (teatre, cant i rapsòdia); Alba Figueroa (teatre, cant i rapsòdia); Ismael Villamón (teatre i rapsòdia); Francisco de Pedro (teatre i rapsòdia); Ruben García (dansa); Meritxell Sabaté (teatre i rapsòdia) i Júlia Redó (teatre i rapsòdia). CREA s’encarrega del vídeo, mentre que LDF Il·luminació seran els responsables del so i la llum. El disseny del cartell ha anat a càrrec de Josep Boldó, mentre que la idea artística, el guió i la direcció són de Valer Gisbert.
RELACIÓ DE PERSONES I ENTITATS PREMIADES DURANT EL 2019
Agrupació Musical Rapitenca: Concurs internacional de Bandes Simfòniques del FEM BANDA – International Band Festival Lleida
Albert Curto: Premi Cèsar August Torras de Vic
Albert Guiu: Premi de Narrativa de la Móra la Nova
Andreu Caralt: Premi Jordi Fontanet; Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines
Àngel Algueró Borràs. 48é Premi de pintura Josep Martí Roca, de la Sènia
Batiste Pla Sanz: XXVI Premi de Fotografia Terra Alta
Canal Terres de l’Ebre, Miki Colomer: premi a millor documental de mitja durada al Festival Terres Travel amb ‘L’aigua. Esclat de vida’
Carina Balfego: Concurs de Fotografia de les Terres de l’Ebre: categoria Activitat humana; 38 Salón de Fotografía de Quart de Poblet
Carme Cruelles: Premi Joan Guasp de Poesia de Consell (Mallorca)
Carme Meix: Premi Neus Gràcia d’Òmnium cultural
Carme Sabaté: 1r Concurs postal dels diLLUMs
Daniela Gallardo: Premi del Concurs Calendari Montsià Jove 2019, de Consell Comarcal del Montsià
Dona Poesia: Premi al millor projecte de col·laboració Interinstitucional de la JCI Tarragona
Elena Solé: Premi de Narrativa Lletres al vent de Gandesa
Emigdi Subirats: Premi Rafael Sari 2019 de narrativa que atorga l’Obra cultural de l’Alguer
Esther Benet: Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava
Eufònic: Premi Muncunill a la Innovació Cultural
Jesús Serrano: Premi Literari Castell d’Ares; Premi de Novel·la Curta Verònica la Cartonera; 28è Concurs Literari Amadeu Pi i Secall de Falset
Joan Beltran: Premi Maestrat Viu
Joan Gil Raga: IV Liga Española de Fotografía organitzada per la Confederación Española de Fotografía, Apartat de natura
Joan Margalef: premi al millor guió sense producció al Fusion International Film Festival de València; Millor guió a la secció New Horizon al Festival de cine de Oaxaca (México)
Jonatan Rius: Premi IATI a millor Instagram de viatges
Josefina Matamoros: Premi Nacional de cultura
Josep Igual: Premi de Poesia Xavier Casp; Premi Joan Fuster d’assaig premis Octubre
Josep Ollé Sabaté: Premi Maria Font Bernaus del III Concurs Internacional de Composició Coral de l’Orfeó Català
Josep San Abdon: Reconeixement Sopar de Lletres Onada Edicions
Juli García Balagué: Concurs de fotografia Terres de l’Ebre
La 2 de Viladrich: Premis Nacionals als Establiments Comercials Centenaris
Laura Tienda: Premi Cèsar August Torras de Vic
L’Ebre, setmanari: Millor portada de l’any en els premis de l’associacio catalana de premsa comarcal acpc
Lia Sampai: Concurs Inèdit de Llambilles; XXI Certamen de Jóvenes cantautores de Elche
Litterarum: Premi Nacional de Cultura
Manel Raga Raga: Premi Ageas Insurance al Millor Curtmetratge del Festival DocLisboa
Marc Prades Fonollosa: Premi Flecha en Blanco; 2 premis Inspiration Awards a Brasil; 2 premis col·lecció Fotógrafos de bodas;Wedding Photography Select & The Select Bride
Mario Pons-El Periple: Premi al millor guió de llargmetratge documental al Five Continents International Film Festival de Veneçuela; Global Award al Festival Internacional de cinema de Berlín; Millor documental al Festival SFAAF de Xile 2019
Mercè Gómez: 19è Concurs de Pintura de Jesús
Mercè Gonzàlez: 42è Premi Coca-Cola de Catalunya
MIM: Premi Ebremusik
Miquel Esteve: Premi Mallorca de Narrativa
Miquel Reverté Premi literari Vila de Santa Bàrbara; Premi de Benicarló
Montse Boldú: Premi Lluís de Montsià de Sant Carles de la Ràpita
Núria Morera: Premi de Narrativa Ribera d’Ebre
Oriol Gracià: Festival Internacional de Cinema en Català FIC-CAT 2019, Millor producció de les comarques tarragonines; Premi del Vi Català de l’INCAVI al Festival Internacional del vi i el Cava
Rafael Fabregat: XX Certamen de Teatro Mínimo Rafael Guerrero
Raimond Aguiló: XVIII Certamen Nacional de Poesia Paco Mollá; Premi de Poesia Lletres al vent de Gandesa; Premi de Poesia Josep Fàbregas i Capell de Sallent; Premi Jocs Florals de la Tardor de Barcelona
Ramon González Reverter: “Cuentos de Navidad” de Villaluenga de la Sagra (Toledo); “Microrelats pel Dia de la Dona” de Balsareny; “La Font de la Teula” de Santa Maria de Martorelles; els “Jocs Florals” de Castellolí, el Centre Sant Pere de Barcelona; “Modest Salse” d’Hostalric; “Sant Jordi” d’Olèrdola; “Vila del Pla” del Pla de Santa Maria; “Somnis Daurats” de Manresa; “Vila de Navarcles” Navarcles; “21 d’Abril” l’Aldea (Narrativa); “21 d’Abril” 2019 L’Aldea (Història); “Maria Roca” de la Pobla de Vallbona; “El Francolí” de l’Espluga de Francolí; “Narrativa Breu” Artesa de Segre; “Certamen para Gente Mayor” de Castellón.
Ramon Obiol Reverté: Premi de poesia de Lloret de Mar
Raquel Sánchez Segarra: Premi Fira del Llibre Ebrenc
Roberto Olivan: Award EFFE 2019-2020 award from the European Festivals Association in a ceremony in Bozar (Brussels)
Sergio Bassa: Memorial Pere Rodeja
Susanna Lizárraga Maigí: Premi de Narrativa Breu Ciutat d’Amposta
Tian Gombau: Premi al Millor Espectacle de Xicotet Format-FETEN; Drac d’Or a la Millor Escenografia-Fira de Teatre de Titelles de Lleida; Premi del públic Professional-VI International Puppet Theatres Festival “Visiting Arlekin”, Omsk (Rússia)
Tomàs Camacho: XII Premis Literaris de Constantí
Vicent Pellicer: Premi Sant Jordi Biblioteca de Tortosa
Xavier Lluís Chavarria: II Premi Imagina un amor; Festival Qlit organitzat per l’AELC
Zoraida Burgos: Jocs Florals de Perpinyà
Fes el teu comentari